ADHD/ADD gruppeforløb: Kognitiv remediering for voksne

Ønsker du at forstå, hvordan din hjerne fungerer, og hvordan du bedst støtter dig selv i en hverdag med ADHD/ADD, er dette gruppeforløb med vores psykolog Anna Krogh Andreassen over 6 sessioner måske noget for dig.

Dette gruppeforløb er for voksne med ADHD eller ADD, som ønsker en bedre forståelse af sig selv og et ønske om at arbejde med de kognitive funktioner i sammenhæng med følelsesregulering og mestring i hverdagen.

 

Gruppeforløbet består af 6 sessioner fordelt over 4 måneder med både fysiske og virtuelle samlinger. Vi afslutter forløbet med en booster-session ca. 8 uger efter forløbet.

 

Vi sammensætter en lille gruppe på 4-6 deltagere for at holde det småt, så alle kan modtage tæt vejledning og erfaringsudveksle. Deltagerne screenes derfor med en individuel samtale forud for gruppesammensætningen med det formål at matche gruppen bedst muligt.

 

Hvor og hvornår?

  • Fredag 27. marts kl. 13-16 (fysisk)
  • Onsdag 15. april kl. 19-20 (online)
  • Fredag 8. maj kl. 13-16 (fysisk)
  • Onsdag 27. maj kl. 19-20 (online)
  • Fredag 19. juni kl. 13-16 (fysisk)
  • Fredag 14. august kl. 13-14.30 (fysisk booster-session)

 

De fysiske sessioner foregår på Saralyst Alle 53 i Højbjerg, Aarhus.

 

Hvad er kognitiv remediering?

Ved kognitiv remediering arbejder vi ud fra en integreret terapeutisk tilgang, hvor viden, selvforståelse og praktiske strategier hænger tæt sammen.

Forløbet kombinerer viden om ADHD med tilpassede kognitive strategier i sammenhæng med følelsesregulering, selvforståelse og mestring i hverdagen, så det passer med hvert enkelt deltagers behov.

 

Gruppen fungerer som et terapeutisk rum, hvor vi lærer af hinanden gennem dialog og refleksion og ved at kunne genkende sine egne mønstre i andre.

 

Hvad arbejder vi med?

Vores psykolog giver dig viden om, hvordan ADHD kan påvirke din opmærksomhed, din planlægnings- og overbliksfunktion og din følelsesregulering. Hun hjælper dig med at forstå dine egne reaktionsmønstre, og sammen arbejder I jer frem til strategier, der passer til netop dig, og understøtter at få dem i gang i din hverdag.

 

Gennem forløbet arbejder vi med:

  • Forståelse for egne kognitive og emotionelle mønstre
  • Følelsesregulering, stress og reaktionsmønstre
  • Udvikling af mestring og kompetencer i hverdagen
  • Opmærksomhed og koncentration
  • Planlægning, struktur og overblik

Vi tager udgangspunkt i dine udfordringer, og afprøver forskellige strategier sammen og hver for sig mellem sessionerne.

 

Underviser

Anna Krogh Andreassen er autoriseret psykolog og har en ph.d. inden for psykiatri. Hun er desuden under specialistuddannelse i neuropsykologi og har solid erfaring med voksne med ADHD og kognitive udfordringer. Anna arbejder ud fra en høj faglighed med respekt for den enkelte og et tydeligt fokus på deltagernes livskvalitet og selvforståelse.

 

Sådan tilmelder du dig

Vil du vide mere, er du velkommen til at henvende dig til Anna Krogh Andreassen.
Du tilmelder dig til aka@molholm.dk senest 16. februar 2026.

Der er et max antal på 6 deltagere. Får du ikke en plads, planlægger vi nyt forløb med opstart i maj/juni, hvor du kan blive skrevet op på venteliste.


Pris: 9.000 DKK inkl. individuel opstartssamtale ved psykolog Anna Krogh Andreassen.

Kontakt os

 

 

Se også: 5 råd til virksomheder om ADHD